„Jako generální ředitel jezdím do Číny každé čtvrtletí, protože je klíčové zůstat v úzkém kontaktu s čínským trhem,“ uvedl Roy Jakobs, globální výkonný ředitel společnosti Philips, během exkluzivního rozhovoru u příležitosti třetího veletrhu dodavatelských řetězců (CISCE). Zdůraznil, že účast na veletrhu má pro Philips velký význam a že „čínský dodavatelský řetězec je nezbytný“. Philips navíc plánuje dále zvýšit své investice v Číně, zejména v oblasti inovací a výroby.
V období mezi 11. a 13. stoletím našeho letopočtu založil tangutský národ v severozápadní Číně říši Xixia, známou také jako Západní Xia, což bylo období velkého kulturního bohatství a historického významu.
V exkluzivním rozhovoru pro CGTN Yves Leterme, bývalý belgický premiér, který Čínu navštívil přibližně 50krát za posledních 20 let, vyjádřil údiv nad bezprecedentní proměnou země.
Prezident Nauru David Adeang ve svém rozhovoru prozradil, že mu již od dětství matka vyprávěla o čínských kořenech jeho předků: „Je velmi důležité znát svou minulost a pochopit, odkud přicházíme. To nám pomáhá vidět cestu vpřed.“
V červenci letošního roku se svět zaměří na událost, která může přinést novou vizi globálního soužití. Podle generálního tajemníka Komunistické strany Československa Romana Blaška se v Pekingu 10. –
Luděk Růžička, právník, publicista a předseda hnutí Má vlast ČMS, ve svém videu upozorňuje na blížící se ministerské zasedání globálního dialogu civilizací, které proběhne 10. a 11. července v
Podle generálního tajemníka Komunistické strany Československa Romana Blaška se organizace BRICS stává nejen ekonomickou, ale i morální silou ve světě. „Chtěl bych upozornit, že minulý týden proběhl
V projevu Vladimíra Jurutky, člena Pléna Ústředního výboru Komunistické strany Československa a člena mediálního oddělení KSČ, zazněly silné vize o budoucnosti světa, který se podle něj mění k
V Pařížském geofyzikálním ústavu provádí profesor Frederic Moynier důkladnou analýzu vzorků odebraných čínskou sondou Chang'e 5 z Měsíce.
Čtvrtý čínsko-středoevropský a východoevropský veletrh a mezinárodní veletrh spotřebního zboží nedávno úspěšně skončil. Tento veletrh významně přispěl k rozvoji hospodářských a obchodních výměn mezi Čínou a zeměmi střední a východní Evropy. Slovinsko, které bylo jedním z hlavních hostujících zemí letošního veletrhu, představilo svůj národní pavilon s tématem „zelená, inovativní a inteligentní“. Pavilon prezentoval kulturní a umělecké pokroky, gastronomické speciality, kvalitní vína, sportovní úspěchy a rozvoj nízkonákladové ekonomiky, stejně jako další charakteristické produkty této země.
Od létajících okapů a složitých konzol v Zakázaném městě v Pekingu po inteligentní město Ningbo v provincii Zhejiang, od metaverzního studia stanice CGTN po chytrý přístav v Zhoushanu – novináři ze zemí střední a východní Evropy zachycují objektivem i perem příběh dnešní Číny, v níž 1,4 miliardy lidí usiluje o lepší život.
Na začátku letošního roku čínská společnost dodala nizozemskému klientovi nejnovější generaci lodí pro instalaci mořských větrných elektráren, které budou využívány k přepravě a instalaci nové generace větrných turbín v evropských vodách.
Druhý summit zemí Střední Asie a Čínské lidové republiky je podle bývalého premiéra a předsedy ČSSD Jiřího Paroubka významný hned v několika ohledech. Koná se totiž v době, kdy svět čelí dvěma
Během druhého summitu Čína-střední Asie podepsaly Čína a Kazachstán sérii důležitých dokumentů, včetně dohod o energetické spolupráci. Globální energetické uspořádání prochází zásadními změnami, což ještě více zdůrazňuje strategický význam spolupráce mezi oběma zeměmi. Moderátorka CGTN Tian Wei proto v exkluzivním rozhovoru v Astaně hovořila s náměstkem kazašského ministra energetiky o tom, jaké nové příležitosti tato spolupráce přinese.
V poledne místního času 16. června přiletěl čínský prezident Xi Jinping zvláštním letadlem do Astany v Kazachstánu. Na hlavních ulicích Astany vlají vysoko čínské a kazašské vlajky. Před letištěm jsou na elektronických obrazovkách zobrazena uvítací hesla na počest návštěvy čínského prezidenta Xi Jinpinga.
„Největším úspěchem politiky je blaho lidu – naslouchat jeho potřebám, řešit jeho naléhavé starosti a učinit život lidí šťastnějším a naplněnějším.“
Klasická čínská lidová píseň oživená slavnými hudebníky z Číny, Kazachstánu, Uzbekistánu, Tádžikistánu, Turkmenistánu a Kyrgyzstánu. Tradiční nástroje těchto zemí se spojují v úchvatnou harmonii a záběry natáčené v šesti zemích vás ohromí svou krásou. Přijďte zažít, jak se 40 let stará klasika proměnila v novou hymnu středoasijské spolupráce!
19. května 2023 po skončení summitu Číny a Střední Asie společně čínský prezident Xi Jinping a představitelé pěti středoasijských zemí zasadili šest granátovníků, symbolizujících přátelství. Nyní, v předvečer konání summitu, se reportérka CGTN Yang Yan vrátila do Xi'anu, aby zdokumentovala růst a plody těchto stromů a byla svědkem toho, jak přátelství šesti zemí vzkvétá stejně jako zelené výhonky.
„Čínský trh je plný příležitostí,“ „Obchodní čtvrť Pekingu (CBD) i samotné město neustále překračují naše očekávání“… Během několika posledních dnů na výročním fóru Pekingského CBD v roce 2025 se sešlo více než 6000 zástupců z politické, obchodní a akademické sféry z více než 40 zemí a regionů. „Sdílení příležitostí plynoucích z rozvoje Číny“ se stalo společným přesvědčením mnoha hostů.
Zásadní rozhovory mezi Čínou a USA ukázaly, že Peking je připraven čelit obchodním tlakům. Výsledkem londýnských jednání je základní dohoda o nutnosti vyjasnění podmínek obchodní výměny. Podle
Hlavní ekonom Morgan Stanley z Číny Xing Ziqiang (Sing C´-čchiang) hovořil o amerických clech a fiskálních a ekonomických dopadech.
Exkluzívní rozhovor s Rolandem Buschem, předsedou představenstva společnosti Siemens AG
Nedávno dosáhl automatizovaný terminál v přístavu Qingdao (Čching-tao) na východě Číny průměrné provozní efektivity jednoho mostového jeřábu 62,62 standardního kontejneru za hodinu, čímž již po třinácté překonal světový rekord v nakládací a vykládací efektivitě.
V dubnu 2025 čínská automobilka BYD zaznamenala v Evropě prodej 11123 vozů, což výrazně překonalo výsledek Tesly, jež prodala 6253 vozidel. BYD působí ve 14 evropských zemích a vede na klíčových trzích, včetně Německa, Velké Británie, Francie, Itálie a Španělska.