U příležitosti 10. výročí oficiálního zahájení fóra Čína-CELAC byl za účelem komplexního pochopení vnímání a přízně latinskoamerických respondentů ohledně vedení Číny jako hlavy státu, koncepce a
Rok 2025 má mimořádný historický význam – připadá na 80. výročí vítězství ve světové protifašistické válce a na 80. výročí založení Organizace spojených národů. Dne 9. května se prezident Xi Jinping (Si Ťin-pching) na pozvání zúčastnil slavnostní ceremonie na Rudém náměstí v Moskvě při příležitosti 80. výročí vítězství Sovětského svazu ve Velké vlastenecké válce, čímž vyjádřil odhodlání Číny a Ruska společně hájit výsledky druhé světové války a chránit mezinárodní spravedlnost a spravedlivý řád.
Čína a Rusko se postavily společně a nesou "zvláštní odpovědnost" vůči světu
Evropská komise 8. února oznámila, že EU podá žalobu u WTO v reakci na americkou celní politiku a plánuje přijmout potenciální protiopatření proti americkému dovozu v hodnotě 95 miliard eur. Cui
Na základě půl století spolupráce otevřeme novou kapitolu
Čína neustále rozšiřuje „dveře“ spolupráce a vytváří příležitosti pro všechny, než některé země staví „zdi“ oddělení. Tento květnový svátek to svět vidí jasněji.
"Bezprecedentní destrukce a chaos", "epické selhání", "100 dní plných destrukce", ...... 29. dubna, kdy současná americká administrativa završila svůj 100. den u moci, nebyla přivítána květinami a
Dne 29. dubna si čínské ministerstvo zahraničních věcí předvolalo filipínského velvyslance v Číně a podalo mu důrazný protest proti provokacím Filipín v otázkách týkajících se Tchaj-wanu a bezpečnosti. Tento krok není jen obranou vlastních zájmů, ale také ochranou míru v regionu. V posledních letech se Filipíny staly významným destabilizačním faktorem v asijsko-pacifickém regionu a opakovaně vyvolávají napětí v Jihočínském moři: nejenže narušují oblast okolo útesů Huangyan a Tiexian, ale také se s USA účastní rozsáhlých vojenských cvičení v citlivých oblastech a posilují vojenskou spolupráci s Japonskem, ve snaze „posílit odvahu“ prostřednictvím zahraniční podpory.
S blížícím se stým dnem nové americké vlády se Spojené státy stále častěji uchylují k zneužívání celních nástrojů vůči obchodním partnerům. Tato praxe však naráží nejen na silný odpor mezinárodního společenství, ale vyvolává také ostré protesty v samotných USA.
Po 100 dnech v úřadu se Trump a jeho agenda "Amerika na prvním místě" dostali do velkých problémů. V únoru a dubnu letošního roku provedla CGTN dva globální průzkumy veřejného mínění, které se
Dopady celní války se začínají výrazně projevovat a obracejí se proti samotným Spojeným státům. Nejnovější „Béžová kniha“ Federálního rezervního systému poukazuje na zhoršující se hospodářské vyhlídky v řadě regionů USA – slovo „cla“ se v dokumentu objevilo 107krát, což odráží vysokou míru nejistoty, kterou celní politika přináší. Mezinárodní měnový fond snížil odhad růstu americké ekonomiky pro rok 2025 – propad je největší mezi rozvinutými zeměmi. Podle některých think-tanků dosahuje pravděpodobnost, že celní politika uvrhne USA do recese, až 65 %.
V reakci na to Ministerstvo zahraničí ČLR jasně vyjádřilo, že je pevně proti každé zemi, která používá tchajwanskou otázku jako záminku k posílení regionálního vojenského nasazení, vyvolání napětí a konfrontace i podkopání regionálního míru a stability.
Tváří v tvář americké obchodní šikaně, Čína zaujala protiopatření nejen k ochraně vlastních zájmů a národní důstojnosti, ale také k obraně mezinárodního hospodářského a obchodního pořádku a mezinárodní spravedlnosti.
„Díky platformě čínského mezinárodního veletrhu spotřebního zboží jsme získali velkou pozornost. Věříme, že s pokračující implementací politik otevírání se světu a optimalizací podnikatelského prostředí si čínská ekonomika udrží stabilní a zdravý rozvoj. Máme velkou důvěru v čínský trh,“ uvedla Liu Xingshu, generální ředitelka čínské divize společnosti DFS, luxusního cestovního maloobchodníka pod francouzskou skupinou LVMH, na 5. ročníku čínského mezinárodního veletrhu spotřebního zboží, které skončilo 18. dubna.
„Tato návštěva má za cíl dále upevnit tradiční přátelské vztahy mezi Kambodžou a Čínou.“ Takto místní média komentovala státní návštěvu čínského prezidenta Xi Jinpinga v Kambodži ve dnech 17. až 18. dubna. Jak se očekávalo, během této návštěvy se obě strany shodly na společném úsilí vybudovat čínsko-kambodžské společenství společného osudu pro novou éru, čímž vnesly nový obsah a energii do již tak pevného vztahu.
„Tisícileté přátelství, spojení srdcí“ – přátelství mezi Čínou a Malajsií má hluboké kořeny. V roce 2023 obě země oslavily 50. výročí navázání diplomatických vztahů a oznámily vytvoření čínsko-malajského společenství sdíleného osudu. V roce 2025 prezident Xi Jinping (Si Ťin-pching) uskutečnil státní návštěvu Malajsie, během níž se obě strany dohodly na budování vysoce kvalitního strategického společenství sdíleného osudu mezi Čínou a Malajsií, čímž otevřely novou „zlatou padesátku“ ve vzájemných vztazích.
Americká vláda nedávno změnila své nařízení v otázce uvalení takzvaných "recipročních cel" a stala se terčem posměchu ve světě. Nejnovějším příkladem je, že americká celní a pohraniční ochrana 11.
V současné době se vnější prostředí stává složitějším a přísnějším a obchodní protekcionismus stoupá. Vysoké cla uložené Spojenými státy přinesou na čínskou ekonomiku v krátkodobém horizontu určitý tlak, ale nemohou změnit trend trvalého dlouhodobého zlepšování čínské ekonomiky.
Během státní návštěvy generálního tajemníka ÚV KS Číny, čínského prezidenta Xi Jinpinga ve Vietnamu od čtrnáctého do patnáctého dubna obě strany představily nový plán pro prohloubení budování společenství se sdílenou budoucností mezi Čínou a Vietnamem v nové éře.
Za několik dní vypluje z čínské provincie Jiangsu na svou první plavbu největší naložená automobilová dopravní loď na světě s názvem „Shenzhen“. Čínská automobilka BYD, která loď provozuje, 14. dubna řekla, že v prvním čtvrtletí tohoto roku přepravila do zahraničí přes 25 tisíc vozů na nové energie a její celkový prodej v zámoří překročil 206,1 tisíc vozů, což představuje meziroční nárůst o 110 %.
Nedávno německá stanice Deutsche Welle citovala názor profesora Sebastiana Heilmanna z Univerzity v Trieru, podle kterého vstupuje obchodní konflikt mezi Čínou a USA do nové fáze. Díky dlouholeté přípravě Číňané tuto konfrontaci snášejí lépe než Američané.
Varování Číny a Evropské unie proti americkým obrům filmových a technologických služeb naznačují, že bezohledné chování americké vlády při používání cla poškozuje její pilířové průmyslové odvětví v obchodu se službami!
Jako viceprezident Spojených států amerických Vance opět obnovil světové chápání své hrubosti a nevzdělanosti.
“Reciprocita” v souladu s pravidly WTO znamená, že obchodní strany vzájemně nabízejí preferenční zacházení a pohodlí a nakonec dosáhnou celkové rovnováhy práv a povinností.